Wojciech Pławner

Wojtek_Plawner

Dyrygent części warszawskiej Chóru Żydowskiego „Clil” od września 2014 r.

 Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Był długoletnim uczniem prof. Zenona Płoszaja w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.
W 2003 ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie
w klasie prof. Mirosława Ławrynowicz (dyplom z wyróżnieniem). Studiował na Universität Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Igora Ozima oraz na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Gerharda Schulza. W 2012 ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Iwony Wojciechowskiej.

Od 10 roku życia brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Jest laureatem Grand Prix oraz „Rydwanu Apollina” na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas skrzypiec Szkół Muzycznych Pierwszego Stopnia w Olsztynie, laureatem I miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas skrzypiec i altówki Szkół Muzycznych drugiego stopnia w Elblągu oraz I miejsca X Konkursu Młodych Skrzypków Regionu Łódzkiego. W 2001 roku zajął II miejsce na III Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Skrzypków im. Louisa Spohra w Weimarze. W 2004 r. zdobył Nagrodę Publiczności na Internationales Kärntner Sparkasse Wörthersee Musikstipendium w Velden w Austrii oraz otrzymał tytuł: „ESTA Student of The Year Award“ – tytuł Studenta Roku przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Gry na Instrumentach Smyczkowych na konferencji w Rotterdamie. W tym samym roku uzyskał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na 11. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa
w Pörtschach w Austrii. W 2006 roku został laureatem VI miejsca na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, a w 2008 roku zwycięzcą Stefanie Holl – Violinwettbewerb w Wiedniu.

Brał udział w wielu krajowych i zagranicznych kursach muzycznych pracując pod kierunkiem między innymi: Wandy Wiłkomirskiej, Hermanna Krebbersa, Sherbana Lupu, Wolfganga Marschnera, Christiane Hutcap, Mariny Jaszwili i Krzysztofa Węgrzyna. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury, a także laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. Przez szereg lat był też podopiecznym, a następnie stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Koncertował w Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji, na Malcie oraz w Japonii. W latach 2005 i 2006 wystąpił jako solista i kameralista na IX oraz X Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W 2008 roku uczestniczył jako solista, kameralista
i koncertmistrz w Kyoto International Music Students Festival. W swoim dorobku fonograficznym ma 2 płyty z muzyką Henryka Wieniawskiego (DUX, Polmusic) – w tym jedną nagraną wspólnie z bratem Piotrem.

Występował między innymi z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

W 2014 r. ukończył Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Absolwent wydziału dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Marka Pijarowskiego (dyplom w maju 2016 r.). Obecnie studiuje na wydziale dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uczestniczył w V Międzynarodowej Akademii Dyrygentów w Radomiu oraz w II Kursach Dyrygenckich w Krakowie. W 2013 zdobył wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. W 2016 otrzymał I wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

Jako dyrygent miał okazję współpracować z takimi orkiestrami jak Radomska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej.