Tradycje żydowskiej muzyki

„Gäubote” 13.11.2006
Ambasador kultury żydowskiej – chór Clil z Łodzi
Polsko-żydowsko chór Clil z Łodzi złożył wizytę w Ammerbuch przy okazji swojego pobytu na festiwalu kultury żydowskiej w Stuttgarcie. Chór, którego członkowie pochodzą z Łodzi i Warszawy zaprezentował wieczorem w kościele św. Michała bogactwo i różnorodność muzyki żydowskiej.
Chór Clil przyczynia się aktywnie do odrodzenia żydowskiego życia w Polsce, chce bowiem poprzez przedstawianie i kontynuowanie bogactwa żydowskiej tradycji muzycznej przybliżyć Żydom w różnym wieku ich kulturalną ojczyznę. Poprzez swoja muzykę chór chce wspierać tolerancję i dialog między kulturami.

Do wyjątkowego występu gościnnego piosenkarzy z Łodzi w kościele św. Michała w Entringen doszło, ponieważ chór był uczestnikiem żydowskich tygodni kultury w Stuttgarcie w dniach 13–28 listopada. Stworzyło to dobrą okazje dla Joerga Karla i parafii ewangelickiej, aby zaprosić chór do Entringen.

Instrumentalna muzyka klezmerska, ludowe pieśni i tańce chasydzkie znajdują w Niemczech od lat osiemdziesiątych coraz więcej zwolenników i coraz więcej grup muzycznych wywodzących się z Ameryki ma w swoim repertuarze tradycyjną żydowską muzykę ludową. Ale wykonywanie żydowskich piosenek przez chór jest zjawiskiem jednostkowym. Na koncercie w kościele Św. Michała w Entringen chór Clil pod kierunkiem Izabeli Krych zaprezentował wyjątkowo bogaty i różnorodny repertuar – nie tylko typową muzykę żydowską ale również utwory sefardyjskie i hebrajskie, oraz muzykę religijną.

Poprzez utwory przedstawione przez chór „Clil” można było poznać pewne aspekty historii żydowskiej, izraelskiej i niemieckiej. Na przykład kompozytor Eli Rubinstein musiał emigrować z Niemiec, ale do dzisiaj jest tutaj znany jego utwór Gdybym był ptaszkiem. Córka pionierów Naomi Shemer, dorastająca w Izraelu, zdobyła sławę jako kompozytorka. Słynną muzykę filmową skomponował Izraelczyk Dov Selzer, a utwór Le chaim jego autorstwa („Wznieśmy toast za życie”, jak wyjaśniła tlumaczka Maria Goldstein) i Szalom chaverim zakończyły koncert śpiewających ambasadorów kultury żydowskiej z „Clilu”.

Chór będzie można jeszcze raz usłyszeć 14 listopada b.r. w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie.