Chag Chanuka sameach!

Wesołej Chanuki, wszystkiego dobrego na ten czas! Chag Chanuka sameach!

!חג חנוכה שמח

חנוכייה

Nadchodzi Chanuka. W kalendarzu żydowskim rozpoczyna się co roku 25 dnia miesiąca Kislew i trwa 8 dni. W tym roku, według kalendarza gregoriańskiego, Chanuka zaczyna się 17 grudnia, a w zasadzie 16 grudnia o zmroku.

Chanuka to święto radosne, spędzane w gronie rodzinnym. Tradycyjnym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem Chanuki jest dziewięcioramienny świecznik zwany Chanukiją. Każdego kolejnego wieczora Chanuki zapalamy kolejną świecę zaczynając od jednej aż po osiem w ostatnim dniu, korzystając z jednej świecy pomocniczej (szamesu).

Innym rozpoznawalnym symbolem Chanuki jest chanukowy bączek, w jidysz zwany drejdl, a po hebrajsku sewiwon. Na każdej z czterech ścian bączka umieszczona jest inna litera hebrajska, która oznacza kolejne wyrazy zdania: „Nes gadol hajah szam”, co oznacza: „Zdarzył się tam wielki cud”. W praktyce natomiast każda z liter wypadających w kolejce oznacza dla gracza inną konsekwencję.

Wykonywane przez nasz chór pieśni chanukowe są pełne radości (Oczio dias i felisita), opowiadają o zabawie drejdlem (Sewiwon, A drejdl), o magicznym świetle chanukiji (O ir klejne lichtelech, Cind on lichtelech, Oczio kandelikas, Chanuka chag jafe), o cudzie, który się wydarzył (Oj, Chanuke).